Redundant Ring, Fast Recovery for Critical Network Applications
Cybersecurity Network Solution to Minimize Security Risks
High Power PoE for Security and Public Service Applications
Convenient and Smart ONVIF Devices with Detection Feature
Built-in Unique PoE Functions for Surveillance Management
Intelligent Powered Device Alive Check
Scheduled Power Recycling
PoE Schedule for Energy Savings
SMTP/SNMP Trap Event Alert
Effective Alarm Alert for Better Protection
Digital Input and Digital Output for External Alarm
Layer 3 IPv4 and IPv6 Software VLAN Routing for Secure and Flexible Management
Robust Layer 2 Features
Efficient Secure Management
Powerful Security
Remote Management Solution
Flexibility and Extension Solution
Intelligent SFP Diagnosis Mechanism
Modbus TCP provides Flexible Network Connectivity for Factory Automation
1588 Time Protocol for Industrial Computing Networks
Industrial Area Department/Workgroup PoE Switch
High Power IP Surveillance and Wireless LAN Service in Public Transportation
Physical Port
Power over Ethernet
Industrial Protocol
Industrial Case and Installation
Digital Input and Digital Output
Layer 2 Features
Layer 3 IP Routing Features
Quality of Service
Multicast
Security
Management
| Hardware Specifications | |
|---|---|
| Version | 4 |
| Copper Ports | 8 10/100/1000BASE-T RJ45 auto-MDI/MDI-X ports |
| SFP/mini-GBIC Slots | 2 100/1000/2500BASE-X mini-GBIC SFP ports (Port 9 and Port 10) |
| Console | 1 x RJ45-to-RS232 serial port (115200, 8, N, 1) |
| Reset Button | < 5 sec: System reboot > 5 sec: Factory default |
| Enclosure | IP30 aluminum case |
| Installation | DIN-rail kit and wall-mount kit |
| Alarm | One relay output for power failure. Alarm Relay current carry ability: 1A @ DC 24V |
| DI/DO | 2 Digital Input (DI): Level 0: -24V~2.1V (±0.1V) Level 1: 2.1V~24V (±0.1V) Input Load to 24V DC, 10mA max. 2 Digital Output (DO): Open collector to 24V DC, 100mA max. |
| Dimensions (W x D x H) | 76.8 x 107x 152 mm |
| Weight | 1119g |
| Power Requirements | 48-54V |
| Power Consumption | 257 watts/876BTU (Full loading with PoE function) |
| ESD Protection | 6KV DC |
| EFT Protection | 6KV DC |
| LED Indicator | System: Power 1 (Green) Power 2 (Green) Fault Alarm (Red) Ring (Green) R.O. (Ring Owner) (Green) DIDO (Red) Per 10/100/1000T RJ45 Ports: PoE-in-Use (Amber) LNK/ACT (Green) Per 100/1000/2500BASE-X SFP Interface: 1G/2.5G (Green) 100 (Amber) 4 x LED for PoE Usage: 60W, 120W, 180W and 240W (Amber) |
| Switching Specifications | |
| Switch Architecture | Store-and-Forward |
| Switch Fabric | 26Gbps/non-blocking |
| Throughput (packet per second) | 19.34Mpps@ 64Bytes packet |
| Address Table | 8K entries, automatic source address learning and aging |
| Shared Data Buffer | 4Mbits |
| Flow Control | IEEE 802.3x pause frame for full duplex Back pressure for half duplex |
| Jumbo Frame | 9Kbytes |
| Power Over Ethernet | |
| PoE Standard | IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus/PSE |
| PoE Power Supply Type | End-span |
| PoE Power Output | Per port 54V DC, 350mA; max. 15.4 watts (IEEE 802.3af) Per port 54V DC, 590mA; max. 36 watts (IEEE 802.3at) |
| Power Pin Assignment | 1/2(+), 3/6(-) |
| PoE Power Budget | 240W maximum (depending on power input) |