The WGSW-24040R is particularly equipped with one 100~240V AC power supply unit and one 36~60V DC power supply unit to provide an enhanced reliable and scalable redundant power supply. The continuous power system is specifically designed to fulfill the demands of high-tech facilities requiring the highest power integrity. With the 36~60V DC power supply, the WGSW-24040R is able to act as a telecom-level device that can be located in the electronic room.
v4_Rear-Panel-Introduction.png)
Department/Edge Security and QoS Switch
FTTX/MAN Application Switch
v4-5.png)
Physical Ports
Layer 2 Features
Quality of Service
Multicast
Security
Management
Redundant Power System ( WGSW-24040R)
| Hardware Specifications | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Copper Ports | 24 10/ 100/1000BASE-T RJ45 auto-MDI/MDI-X ports | ||||
| Console | 1 x RJ45 serial port (115200, 8, N, 1) | ||||
| Switch Architecture | Store-and-Forward | ||||
| Switch Fabric | 48Gbps / non-blocking | ||||
| Throughput | 95.2Mpps@64Bytes | ||||
| Address Table | 8K entries, automatic source address learning and ageing | ||||
| Shared Data Buffer | 1392 kilobytes | ||||
| Flow Control | IEEE 802.3x pause frame for full duplex Back pressure for half duplex |
| Jumbo Frame | 10K bytes | ||||
| Reset Button | < 5 sec: System reboot > 5 sec: Factory Default |
| Power Consumption |
| Power Consumption (Full Loading) | Max. 30 watts/102 BTU | ||||
| ESD Protection | 6KV DC | ||||
| Dimensions (W x D x H) | 440 x 200 x 44.5 mm, 1U high | ||||